• Nagłówek

• W dniu 14 maja 2008r. w Widuchowej miało miejsce wyjątkowe wydarzenie - uroczystość nadania imienia dwóm szkołom wchodzącym w skład Zespołu Szkół w Widuchowej. Publiczna Szkoła Podstawowa otrzymała imię znanego przyrodnika Władysława Szafera, a Publiczne Gimnazjum otrzymało imię wielkiego trenera - Kazimierza Górskiego.

Tę doniosłą uroczystość uświetnili dostojni goście: Anna Staniszewska i Władysław Szarski - córka i wnuk Władysława Szafera, Dariusz Górski - syn Kazimierza Górskiego, prof. Ludwik Frey - przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Botaniki Państwowej Akademii Nauk w Krakowie imienia Władysława Szafera, władze Gminy Widuchowa z wójtem Michałem Lidwinem na czele, Przedstawiciele Nadleśnictwa w Chojnie, szczecińskiego oddziału Ligi Ochrony Przyrody, przedstawiciele zaprzyjaźnionej szkoły w niemieckim Gehrde. Wśród gości nie zabrakło również byłej dyrektor szkoły podstawowej - Pani Henryki Racinowskiej, znanej nam ze swoich wierszy - Doroty Dobak - Hadrzyńskiej, przedstawicieli Rady Rodziców, uczniów, nauczycieli oraz licznie zebranych mieszkańców Widuchowej.

Uroczystość rozpoczął przemarsz pocztów sztandarowych, zaproszonych gości, uczniów i nauczycieli do kościoła pod wezwaniem NSPJ, w którym podczas uroczystej mszy Ksiądz Proboszcz Tadeusz Krajewski poświęcił oba sztandary.

Drugą część szkolnej uroczystości, poprowadzonej przez nauczycieli - Dorotę Kolin i Roberta Wilka rozpoczęło przemówienie Barbary Szczawik - Dyrektora Zespołu Szkół w Widuchowej. Następnie przewodnicząca Rady Gminy Józefa Juzyszyn odczytała i przekazała Uchwały Rady Gminy Widuchowa o nadaniu imienia Władysława Szafera Publicznej Szkole Podstawowej i Kazimierza Górskiego Publicznemu Gimnazjum.

Niewątpliwie bardzo doniosłym i zarazem wzruszającym momentem było wprowadzenie sztandarów przez rodziców i przekazanie ich dyrektorowi szkoły, która następnie przekazała je uczniom. W podobnym nastroju odbyło się pierwsze w historii obu szkół ślubowanie przedstawicieli szkolnej społeczności na sztandar. W imieniu uczniów ślubowali: Mateusz Rąpała, Beata Grabowska, Gracjan Zięcik, Patrycja Thiefs, Marta Lidwin, Dawid Syczewski, Mateusz Błaż, w imieniu rodziców ślubowały - Anna Karwan, Małgorzata Olejniczak. W tym ważnym momencie, nauczycieli reprezentowali - Eliza Jaroszyńska oraz Tomasz Łapiński.

Zakończeniem części oficjalnej było symboliczne "wbicie gwoździ" do drzewców sztandarów. Tego zaszczytu dostąpili ci, którzy najhojniej wsparli zakup sztandarów: Rada Rodziców ZS w Widuchowej, Rada Pedagogiczna ZS w Widuchowej, Samorząd Uczniowski ZS w Widuchowej, Nadleśnictwo Chojna, Andrzej Kowal, Maciej Łuszcz, Michał Lidwin, spółka "Armarol", szczeciński oddział Ligi Ochrony Przyrody, ZNP oddział w Widuchowej, Restauracja Rycerska w Chojnie, Klub Radnych Gminy Widuchowa. Pozostali fundatorzy to: Nadzór Wodny w Widuchowej, Wiesław Borowiak, Waldemar Łachut, Bożena i Robert Korczyńscy, Laura i Andrzej Gasińscy, Rada Sołecka w Bolkowicach, Aldona Szmelcuch, Jerzy Chrabecki, Agnieszka Żygadło, Zofia Ławicka, Zofia Rydz, Marek Żygadło. Wszystkim darczyńcom składamy gorące podziękowania. Dzięki ich wsparciu nasze szkoły otrzymały tak piękne sztandary.

Momentem, na który czekali wszyscy uczestnicy uroczystości to przemówienia gości. Jako pierwsza głos zabrała córka dostojnego Patrona - malarka Anna Staniszewska, która w ciepłych słowach opowiedziała o swoim ojcu, jak dobrym był człowiekiem. Pani Anna sprawiła nam dużą niespodziankę, przekazując namalowany przez siebie portret ojca.

Profesor Frey w kilku anegdotach przybliżył nam postać Szafera, jako człowieka z ogromnym poczuciem humoru, kochającego ludzi i zwierzęta.

Syn Kazimierza Górskiego - Pan Dariusz Górski pogratulował wyboru patronów i podziękował za zaproszenie na uroczystość. W kilku słowach przedstawił postać swojego ojca, jako osobę wielkiego formatu, zarazem bardzo skromną i wesołą.

Wicedyrektor Marlena Błaż - odczytała list Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty Artura Gałęskiego do uczniów i pedagogów, w którym życzył szkołom, aby zawsze były miejscem kształcącym ludzi mądrych, odpowiedzialnych, tolerancyjnych i wrażliwych, by dawały młodzieży wsparcie na miarę XXI wieku.

Pozostali goście, na ręce Pani Dyrektor Barbary Szczawik złożyli gratulacje oraz życzenia.

Po wyprowadzeniu sztandarów rozpoczęła się część artystyczna, w której uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wierszem, piosenką i tańcem podziękowali gościom za uświetnienie tej wyjątkowej uroczystości. W tej części, wszyscy mogliśmy po raz pierwszy usłyszeć hymny szkoły podstawowej i gimnazjum w wykonaniu Sandry Snicarenko. Słowa do hymnów napisała lokalna poetka Dorota Dodak - Hadrzyńska, zaś muzykę skomponował nasz nauczyciel muzyki Paweł Wróbel.

Wszyscy byliśmy wzruszeni postawą pocztów sztandarowych. Swoje pierwsze zadanie - zadanie dla najlepszych, wykonali wzorowo.

Poczet sztandarowy szkoły podstawowej
          Rodzice: Agnieszka Kosmalska
          Jarosław Wac
          Grażyna Juzyszyn
          Uczniowie: I. Natalia Dziuba
          Konrad Gąbka
          Lidia Wierzbicka
          II. Katarzyna Kuśnierek
          Arkadiusz Szmelcuch
          Paulina Bieniek

Poczet sztandarowy Gimnazjum:
          Rodzice: Wiesława Pawłowska
          Artur Naygebaur
          Jolanta Juzyszyn
          Uczniowie: I. Emilia Szurko
          Wojciech Jackowski
          Magdalena Szejler
          II. Marlena Błaż
          Łukasz Szyszkowski
          Daria Majewska

Po części oficjalnej wszyscy goście mogli obejrzeć wystawy oraz prezentacje multimedialne poświęcone postaciom Patronów oraz przy kawie i torcie wymienić wrażenia, które po dzisiejszym dniu na długo zostaną w naszej pamięci.

GALERIA FOTOGRAFICZNA