• GMINNY KONKURS HISTORYCZNY

„ Drogi Polaków do niepodległości w latach 1914-1923”

1. Organizatorami konkursu są nauczyciele historii Szkoły Podstawowej w Widuchowej, patronat nad konkursem objął Dyrektor szkoły.
          2. Celem konkursu jest popularyzacja wśród uczniów wiedzy historycznej na temat wydarzeń, bohaterów i symboli związanych z dążeniem Polaków do niepodległości w latach 1914 – 1923. Chcemy zachęcić młodzież do pogłębiania wiedzy i umiejętności z zakresu historii Polski XX wieku oraz do kształtowania i umacniania świadomości patriotycznej.
          3. Konkurs będzie przeprowadzony w jednym etapie szkolnym, adresowany jest do uczniów klas 6-8.
          4. Za przeprowadzenie konkursu szkolnego odpowiada komisja konkursowa.
          5. Test konkursowy obejmuje pytania otwarte i zamknięte.
          6. Komisja konkursowa dokonuje sprawdzenia i oceny punktowej prac uczniów według klucza odpowiedzi.
          7. Komisja konkursowa sporządza protokół i ogłasza wyniki konkursu.
          8. Laureatami konkursu zostają trzej uczniowie, którzy osiągnęli najwyższy wynik, nie może to być jednak wynik poniżej 50% poprawnych odpowiedzi udzielonych w teście. W  przypadku gdy uczniowie uzyskają ten sam wynik punkowy i będzie to więcej niż dwóch uczniów,  przewidziana jest dogrywka w formule pytań ustnych.
          9. Dla laureatów konkursu przewidziane są nagrody i wyróżnienia.
          10. Konkurs odbędzie się w dniu 5 listopada 2018r.
          11. Zapisy na konkurs do 22 X u nauczyciela historii.
          12. Zakres tematyczny obejmuje:

- udział polskich oddziałów wojskowych w walkach podczas I wojnie światowej

- sylwetki wielkich Polaków i ich wkład w odzyskanie niepodległości: Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Roman Dmowski

- państwa zaborcze a sprawa polska

- polskie orientacje polityczne

- klęska państw centralnych i zawieszenie broni 11 XI 2018 r.

- konferencja pokojowa w Paryżu oraz traktat wersalski

- walka o granice II Rzeczypospolitej

- kształtowanie władz centralnych i ustroju państwa polskiego w latach 1918-1923

11. Literatura podstawowa obejmuje:

- podręcznik z historii do klasy 6 i 7 SP wyd. NOWA ERA