EUROPEJSKI DZIEŃ PRAWNIKA

Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy podjęła decyzję o ustanowieniu Europejskiego Dnia Prawnika, który będzie obchodzony 10 grudnia wspólnie ze światowym Dniem Prawa Człowieka.Jego celem jest promowanie idei państwa prawnego i podstawowych wartości wymiaru sprawiedliwości, propagowanie zawodu prawnika jako obrońcy praw człowieka, wspierającego budowę społeczeństwa obywatelskiego.

Ministerstwo Edukacji wyraziło zgodę na włączenie do obchodów szkoły gimnazjalne. Europejski Dzień Prawnika miał formę jednodniowego projektu edukacyjnego, polegającego na organizacji spotkań w szkołach z młodzieżą i poprowadzeniu lekcji przez adwokatów.

Młodzież  klas trzecich naszego gimnazjum miała taką możliwość. Spotkanie prowadziła pani Monika Futrzyńska-Mielcarzewicz.  Uczniowie mogli przekonać się , że prawo odnosi się do wszystkich dziedzin życia, jak również codziennych sytuacji. Wyjaśniono nam m.in. czym zajmuje się radca prawny/adwokat, co nam grozi za umieszczenie cudzego zdjęcia na facebooku,  jak bezpiecznie dokonywać zakupów w intrnecie, co to jest obrona konieczna.

Uczniowie zadawali pytania,  ale największa atrakcją była możliwość przymierzenia togi adwokackiej. Piękną wiązanka kwiatów wyraziliśmy podziękowania za bardzo ciekawy wykład i interesujące przykłady kazusów.

Irena Chęś