Droga ku Wolności

18 listopada w Zespole Szkół w Widuchowej obchodziliśmy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uczniowie gimnazjum, wraz z nauczycielkami – Ireną Chęś, Aleksandrą Gajewską i Pauliną Bartczak-Zalewską – przygotowali piękną i wzruszającą inscenizację,  którą z zainteresowaniem obejrzeli uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w czasie godziny wychowawczej. To była wspaniała lekcja historii.

Wehikuł czasu

Narratorzy przypomnieli zebranym, jak wyglądały losy Polski przed pamiętną datą – 11 listopada 1918 roku, po czym sześć dziewczynek w białych bluzeczkach i czerwonych spódniczkach chwaląc Polskę, wręczyły jej symbole władzy: koronę, berło i złote jabłko oraz posadzili ją na tronie. I oto Polska w pełnej krasie roztoczyła przed nami swój blask. Następnie na scenie pojawił się chłopiec, uczący się historii, który znużony nauką zasnął. Ze snu zbudziła go Historia. Oboje za pomocą wehikułu czasu cofnęli się o przeszło wiek, aby prześledzić losy naszego kraju. XIX gazeciarz przebiegł po sali głasząc, iż polskie ziemie zostały zagrabione. Piękna Polska została obrabowana przez trzy czarne orły symbolizujące zaborców. Zabrano jej koronę, złote jabłko i berło. Historia udzieliła wówczas uczniowi wykładu, tłumacząc, że Polacy się nie poddali i śmiało podejmowali próby sprzeciwu. Na scenie pojawił się Tadeusz Kościuszko, który złożył przysięgę narodowi polskiemu. Historia ze smutkiem przyznała, że powstanie kościuszkowskie upadło i doszło do ostatecznego rozbioru naszego pięknego kraju. Po raz kolejny zobaczyliśmy czarne orły, które podzieliły między siebie mapę Polski, co symbolizowało ostateczne zniknięcie kraju z map świata.

Ku wolności

Pogrążeni w ponurym nastroju wysłuchaliśmy recytacji wiersza „Żegnaj nam, żegnaj kraino kochana” anonimowego poety. Czarne orły, zabrały recytatorce flagę i godło. Historia zapewniła swojego ucznia, że mimo trudnych czasów Polacy się nie poddali. I oto zobaczyli polską matkę, nauczycielkę, księdza i żołnierza, którzy przysięgli, że będą pielęgnować i szczepić miłość do ojczyzny, kulturę i wiarę. Wzruszona Historia przytoczyła następnie swojemu uczniowi losy Henryka Dąbrowskiego i utworzenie legionów polskich we Włoszech. Wszyscy wysłuchali Mazurka Dąbrowskiego, pięknie zaśpiewanego przez uczennicę. Po tym występie Historia nawiązała do początków XX wieku, kiedy to Józef Piłsudski tworząc Legiony Polskie. Na scenie pojawił się naczelnik, który zwrócił się do swych żołnierzy mówiąc, że zostaną pierwszą kadrową kompanią i walczyć będą o swoją ojczyznę.

Wolność! Wolność! Wolność!

Po wzruszającym wykonaniu piosenki „Biały krzyż”, Historia wytłumaczyła, że po I wojnie światowej, po 123 latach niewoli, wreszcie odrodził się nasz kraj. Gazeciarz ogłosił powrót Polski na mapy Europy. Dziewczynki wyrecytowały wiersze chwalące Polskę. Ostatnim akcentem spektaklu były słowa Polski, w których podziękowała tym, którzy przelali krew i pot, byśmy mogli żyć w wolnym kraju.

Aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Mamy nadzieję, że ta swoista lekcja historii na długo zostanie w ich pamięci. Wierzymy, że kolejne pokolenia nie pozwolą zginąć pamięci o tych, którzy poświęcili życie, abyśmy dziś mogli cieszyć się wolnością.

Podziękowania należą się młodym aktorom, którzy wystąpili w tym wspaniałym spektaklu, a także pani Irenie Chęś za przygotowanie pięknej scenografii i strojów oraz polonistkom za przygotowanie scenariusza i uczniów.

Paulina Bartczak-Zalewska

ZAPRASZAMY DO GALERII FOTOGRAFICZNEJ