Projekt - "Zabawa w ekonomię, czyli moje pierwsze oszczędzanie"
W naszej szkole przez trzy miesiące realizowaliśmy projekt we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. W ramach tego projektu odbywały się warsztaty projektowe prowadzone przez panią Agnieszkę Kacała i panią Jolantę Wac. Podczas nich poznawaliśmy zagadnienia związane
z różnym formami oszczędzania, historią pieniądza, rodzajem pieniędzy. Dowiedzieliśmy się czym są banki. Uczyliśmy się również, co można zrobić z zaoszczędzonymi pieniążkami. Zdobytą wiedzę przekazaliśmy robiąc prezentacje mutlimedialne. Nie było łatwo, ale daliśmy radę. Za wykonane prace dostaliśmy oceny, z których byliśmy zadowoleni. Jednak najfajniejszą częścią projektu okazała się wycieczka do Warszawy, do Centrum Pieniądza Skrzypka. Tam to dopiero można było zobaczyć całą górę pieniędzy. Na wielu piętrach obejrzeliśmy nie tylko historie pieniądza, monety oraz banknoty z dawnych czasów, ale też wydrukowaliśmy sobie pamiątkę. Najfajniej było w skarbcu. Widzieliśmy sztabki złota oraz 1 milion złotych w banknotach 10 złotowych. Wrażenie na nas zrobiła też symulacja giełdy papierów wartościowych, o której uczyliśmy się też na zajęciach. Wychodząc, na pożegnanie, dostaliśmy pamiątkowe karty upoważniające nas do bezpłatnego wejścia np. odwiedzając Warszawę z rodzicami.Czas pobytu w Warszawie wykorzystaliśmy również do jej zwiedzenia. Byliśmy na placu zamkowym, pod pałacem prezydenta oraz na stadionie narodowym.
Cały projekt zakończył apel podsumowujący, podczas, którego mogliśmy zapoznać naszych kolegów i koleżanki, które nie brały udział w projekcie, z Centrum Pieniądza Skrzypka. Otrzymaliśmy też „świnki skarbonki”, które to mają pomóc nam w oszczędzaniu na wakacje.
Projekt nam się podobał i wzięlibyśmy udział w nim jeszcze raz.
GALERIA Uczestnicy projektu
Zestaw Podręczników na rok szkolny 2018-2019
Sukces naszych uczniów w I Gminnym Konkursie Języka Angielskiego w Krzywinie!
18.06.2018 roku uczniowie naszej szkoły odwiedzili kolegów w SP w Krzywinie oraz wzięli udział w konkursie języka angielskiego. Test konkursowy składał się z pytań zamkniętych. Po dogrywce wyłoniono zwycięzców.
Oto wyniki naszych uczniów:
W kategorii klas IV-V
I miejsce zajął Tomasz Minda
II miejsce zajął Piotr Drzewiecki
W kategorii klas VI-VII miejsce II przypadło Jakubowi Sacawie.
Naszą szkołę godnie reprezentowali także: Paulina Korba (wyróżnienie), Marysia Wywrocka oraz Kacper Wypchło.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
18.06.2018 roku uczniowie naszej szkoły odwiedzili kolegów w SP w Krzywinie oraz wzięli udział w konkursie języka angielskiego. Test konkursowy składał się z pytań zamkniętych.Po dogrywce wyłoniono zwycięzców. Oto wyniki naszych uczniów:
W kategorii klas IV-V
I miejsce zajął Tomasz Minda
II miejsce zajął Piotr Drzewiecki
W kategorii klas VI-VII miejsce II przypadło Jakubowi Sacawie.
Naszą szkołę godnie reprezentowali także: Paulina Korba (wyróżnienie), Marysia Wywrocka oraz Kacper Wypchło.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Dyrektor Szkoły, Wychowawcy
Zapraszają Rodziców, którzy zapisali swoje dzieci
do oddziału przedszkolnegona rok szkolny 2018/2019
na spotkanie do stołówki szkolnej w dniu 19.06.2018 r. na godzinę 16.00.
PoczytajMY
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy 7a (Madej Tomasz, Knap Amelia, Kunda Oliwia, Fronc Amelia, Raj Marcelina) wprowadzali w świat literatury uczniów klas młodszych.
W zerówce czytali książkę W.Chotomskiej pt. „Pięciopsiaczki”:
„Pierwszy - czarny kudłaty,
drugi – cały piegowaty,
trzeci – brązowy jak czekolada,
czwarty – podobny do niedźwiadka,
a ta piąta to jest suczka...”
W klasach trzecich „Imbryk” H.CH.Andersena, który wskazuje na to, że każdy z nas ma w życiu do odegrania jakąś rolę.
W klasach pierwszych „Piątka z zakątka” K.Drzewieckiej. To niezwykle zabawna książka o świecie widzianym oczami dziecka. Ukazuje problemy szkolne, domowe i podwórkowe. W dowcipny sposób opowiada o doświadczeniach dziesięciolatka.
Czytanie młodszym od siebie było dla siódmoklasistów bardzo ciekawym doświadczeniem, bo przyjęli przecież rolę nauczyciela, która nie jest łatwa. Słuchacze jednak nie sprawili im zawodu. Zachowywali się grzecznie i kulturalnie.
Mamy nadzieję, że wspólne czytanie literatury pięknej rozbudzi u uczniów zamiłowania czytelnicze, zachęci do odwiedzania biblioteki i księgarni.
B.Sołtysiak
Gminny Konkursu Matematyczny SUPERLICZEK
13 czerwca w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Matematyczny ,,SUPERLICZEK”. Wzięło w nim udział 18 uczniów ze szkoły podstawowej z Widuchowej i Krzywina. Każdą klasę reprezentowało po dwoje uczniów.
Celem konkursu było: promowanie matematyki jako atrakcyjnej dziedziny nauki, popularyzowanie wiedzy matematycznej, podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności uczniów, rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, stworzenie możliwości sprawdzenia przez uczniów własnego poziomu wiedzy i umiejętności, ujawnianie młodych talentów matematycznych, zachęcanie uczniów do systematycznej pracy, integracja uczniów i nauczycieli naszej gminy oraz promocja szkoły i uczniów biorących udział w konkursie.
Wszystkim uczniom gratulujemy wysokiego poziomu wiedzy i umiejętności. Życzymy wytrwałości i dalszych sukcesów w nauce.
Wyniki Konkursu:
Klasy pierwsze:
I miejsce – Dominik Bachur SP Widuchowa
II miejsce – Antoni Luby SP Krzywin
III miejsce – Alicja Stachera SP Widuchowa
IV miejsce – Nathaniel Żaczek SP Widuchowa
V miejsce – Filip Lenarcik SP Widuchowa
VI miejsce – Lena Smolak SP Krzywin
Klasy drugie:
I miejsce – Zuzanna Gęsiak SP Krzywin
II miejsce – Amelia Szefler SP Krzywin
III miejsce – Alan Radoś – SP Widuchowa
IV miejsce – Michał Kurzydlak – SP Widuchowa
Klasy trzecie:
I miejsce – Lena Wilk SP Widuchowa
II miejsce – Franciszek Toporek SP Krzywin
III miejsce – Amelia Buczek SP Widuchowa
IV miejsce –Amelia Osińska SP Widuchowa
V miejsce – Tomasz Mikołajczyk SP Krzywin
IV miejsce – Emilia Woś SP Widuchowa
U Słowian i Wikingów
24 maja pierwszo- i drugoklasiści z SP w Widuchowej zwiedzali Skansen Słowian i Wikingów w Wolinie - zrekonstruowaną średniowieczną osadę, gdzie można zobaczyć 12 rekonstrukcji chat o konstrukcji zrębowej, palisadowej, plecionkowej i międzysłupkowej, bramę z fragmentem palisady, drewniane drogi i trzy wiaty warsztatowe. W towarzystwie ubranych w średniowieczne stroje pracowników skansenu maluchy zwiedziły zabudowania mieszkalne i rzemieślnicze, zobaczyły jak mogło wyglądać życie codzienne dawnych ludzi, jak mieszkali, pracowali. We wnętrzach chat zgodnie z zasadą poznawania ,, żywej historii’ nie tylko podziwiały repliki oraz stylizacje mebli, narzędzi i przedmiotów codziennego użytku mogły wszystkiego dotykać, wypróbować działanie różnych narzędzi, usiąść na historycznych krzesłach, położyć się na łóżku. Wzięły udział w warsztatach z garncarstwa, tkactwa, strzelały z łuku, pisały gęsim piórem, jadły pieczone nad ogniskiem podpłomyki. Na koniec zaopatrzyły się w łuki, miecze, tarcze, ozdobne wisiory i bransolety w pobliskim sklepie.
Szkolny konkurs ekologiczny rozstrzygnięty
Szkolny konkurs ekologiczny dla gimnazjalistów odbywa się w związku z obchodami Dnia Ziemi. Ma on głównie na celu rozwijanie zainteresowań problemami ekologicznymi, podniesienie świadomości ekologicznej młodzieży oraz kształtowanie właściwych postaw wobec środowiska naturalnego. Dzień Ziemi 2018 poświęcony był dostarczaniu informacji i inspiracji niezbędnych do zmiany postaw i zachowań ludzi w zakresie zużycia tworzyw sztucznych i przebiegał pod hasłem „Zakończmy zanieczyszczanie plastikiem”.
W konkursie, który odbył się 26 kwietnia 2018 roku, wzięły udział pięcioosobowe drużyny z wszystkich klas gimnazjalnych, a rywalizacja przebiegała w dwóch płaszczyznach - indywidualnej i zespołowej.
A oto wyniki konkursu w rywalizacji drużynowej:
I miejsce – klasa 3A
II miejsce – klasa 3C
III miejsce – klasa 2B
III miejsce – klasa 3B
Wyniki rywalizacji indywidualnej:
I miejsce uzyskała Aleksandra Konieczna z klasy 3A, zdobywając jednocześnie tytuł „Ekolog szkoły 2018”
II miejsce – Tomasz Zygadło z klasy 3C
III miejsce – Paulina Krajewska z klasy 2B
Organizator: Alicja Stawowska
Dzień Patrona Gimnazjum
22 maja 2018 roku w Publicznym Gimnazjum im. Kazimierza Górskiego, odbył się uroczysty apel podsumowujący Dzień Patrona. W tym roku obchodzimy X edycję Święta. Puchar Przechodni Dyrektora otrzymała po raz drugi z rzędu klasa II a.
Uczniowie gimnazjum brali udział w konkursach, których wyniki przedstawiamy poniżej:
W konkursie wiedzy o Patronie:
I miejsce zdobyła klasa III c – reprezentowali ją uczniowie:
Paulina Augustyniak i Tymon Cisowski
II miejsce przypadło klasie III b- reprezentowali ją uczniowie:
Konrad Woźniak i Patryk Drzewiecki
III miejsce zajęła klasa II b w składzie:
Joanna Ostrowska i Paulina Krajewska
W konkursie na gazetkę klasową :
I miejsce zdobyła klasa II a,
II miejsce przypadło klasie III b,
III miejsce zajęła klasa III c.
W Turnieju Piłki Nożnej zwyciężyli:
w rywalizacji dziewcząt - klasa II a, przed klasą III a
w rywalizacji chłopców - klasa II b przed klasą II a i klasą III a.
Wszystkim laureatom konkursów i zawodów serdecznie gratulujemy, a wychowawcom i nauczycielom, którzy włączyli się w tegoroczne obchody Dnia Patrona dziękujemy. Specjalne podziękowanie należą się Radzie Rodziców , która była sponsorem licznych nagród.
Organizatorzy tej edycji byli : I.Waydyk, A.Wyrwińska, R.Wilk , A.Łągiewczyk.
,,LEŚNA POLANA’’
17 maja Stowarzyszenie na rzecz osób niepełnosprawnych ,,MOST’’ oraz Zespół Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie zorganizowało czwartą edycję imprezy turystyczno- integracyjnej ,,LEŚNA POLANA’’ , na którą zaproszono 12 uczniów z naszej szkoły. Po uroczystym otwarciu imprezy odbył się ,,Marsz na orientację’’, w którym doskonale spisały się nasze dwie sześcioosobowe drużyny. Potem było wiele atrakcji: ekomagik, masażyki, leśne fryzury, spektakl teatralny a także słodki poczęstunek: lody, owoce, drożdżówki oraz grochówka. Na koniec odbyło się rozdanie nagród: dyplomów i statuetek dla szkół oraz medali dla wszystkich uczestników spotkania. Wszyscy doskonale się bawili, aż żal było wyjeżdżać. Dziękujemy organizatorom za serdeczne przyjęcie i fantastyczną, pełną niezapomnianych wrażeń zabawę.
Konkurs "Nauka w obiektywie" rozstrzygnięty
W konkursie wzięli udział uczniowie Szkoły w Widuchowej i Gimnazjum Nr 2 w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gryfinie. Maksymalnie można było uzyskać 80 pkt. Komisja w składzie:
Pani Wicedyrektor – Kwaśniak Barbara
Nauczyciel zajęć technicznych – Daniel Zwoliński
Nauczyciel zajęć artystycznych - Eliza Jaroszyńska
Kolejność zdobytych miejsc i punktów przedstawia się następująco:
- za miejsce I – Michał Jarmolik (80 pkt) - za zdjęcie pt. "W deszczowym lesie"
- za miejsce II – Karolina Kłos (78 pkt) - za zdjęcie pt. "Kryształki lodu"
- za miejsce III – Kacper Wypchło (74 pkt) - za zdjęcie pt. "Podniebne"
GRATULUJEMY.
Obchody Dnia Patrona Władysława Szafera już za nami…
Jak co roku, od czasu nadania imienia naszej szkole i tym razem obchodziliśmy święto naszego Patrona, Władysława Szafera - polskiego botanika, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, dyrektora krakowskiego Ogrodu Botanicznego, wieloletniego dyrektora Instytutu Botaniki UJ .
Uczniowie naszej szkoły z zaangażowaniem uczestniczyli w obchodach „Święta Patrona”, którego finał nastąpił 10 maja 2018r., na uroczystym apelu podsumowującym realizację działań. Oficjalną część apelu poprowadził uczeń klasy trzeciej Karol Sosiński, powitał p. Barbarę Kwaśniak – w-ce dyrektora szkoły, wychowawców, nauczycieli i uczniów.
Dumni z kontynuowania tradycji, zaplanowaliśmy z tej okazji konkursy, których rozstrzygnięcie nastąpiło po uroczystym otwarciu imprezy.
A oto wyniki konkursów:
Konkurs wiedzy o patronie dla klas I-III Szkoły Podstawowej.
W kategorii klas pierwszych SP
I miejsce Alicja Stachera
II miejsce Nathaniel Żaczek
III miejsce Pola Przychoćko
W kategorii klas drugich SP
I miejsce Michał Kurzydlak
W kategorii klas trzecich SP
I miejsce Amelka Buczek
II miejsce Maja Betkier
III miejsce Blanka Kotecka
Wyróżnienia: Dominik Bachur, Wiktor Betkier, Amelka Mikołajczyk, Adam Jaworski, Emilia Woś, Jakub Trojanowski, Martyna Mach.
Konkurs na plakat „Władysław Szafer – życie i działalność”
W kategorii klas 0-4 SP
I miejsce klasa 0b
II miejsce klasa 1a
III miejsce klasa 3a
W kategorii klas 5-7 SP
I miejsce klasa 7a
II miejsce klasa 6b
III miejsce klasa 6a
Konkurs wiedzy „Rozpoznajemy organizmy naszego regionu”
dla klas IV-VII Szkoły Podstawowej
I miejsce klasa 4a
II miejsce klasa 6b
III miejsce klasa 7b
W części artystycznej zaprezentowali się uczniowie klasy drugiej w wierszu „Ekologia” oraz uczeń klasy pierwszej Nathaniel Żaczek.
Mogliśmy usłyszeć piosenkę „Ochroń ziemię” w wykonaniu naszych najmłodszych uczniów.
Każda klasa otrzymała słodki upominek.
Uroczystość zakończyła się piosenką „Czarodziejskie nasionko” w wykonaniu uczniów klasy drugiej.
Za pomoc dziękuję: p.Marioli Żaczek, p.Teresie Kortynie, p.Robertowi Wilkowi, p.Pawłowi Wróblowi, p.Danielowi Zwolińskiemu, p.Wiesławowi Kocykowi.
Magdalena Sosińska
Obchody Dnia Patrona Gimnazjum
Uroczyste podsumowanie obchodów Patrona obędzie się 22 maja 2018r. o godz. 11:05 na godzinie wychowawczej.
W tym dniu nastąpi podsumowania następujących konkursów:
1.Konkurs wiedzy o patronie.
Regulamin konkursu:
Konkurs odbędzie się w dniu 14.05.18 r.(poniedziałek na 5 godzinie lekcyjnej) w sali nr 212 .
Zgłoszenia przyjmuje do 11.05.18r.(piątek) przez e-dziennik lub osobiście I.Waydyk.
Klasy wyjeżdzające na wycieczkę piszą w innym terminie, uzgodnionym z A.Wyrwińską.
Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich uczniów gimnazjum.
Każda klasa zgłasza dwuosobową drużynę.
Drużyna otrzymuje zestaw zawierający 30 pytań konkursowych.
Czas pracy 40 min.
W przypadku remisu na miejscach I,II lub III przewidziana jest dogrywka.
Laureaci konkursu do 3 miejsca otrzymają nagrody.
Punkty uzyskane przez drużynę liczą się do klasyfikacji ogólnej.
Materiały dostępne są na stronach internetowych szkoły ( prezentacja sylwetki Kazimierza Górskiego – film):
www.spwiduchowa.edupage.org oraz wielu innych stronach w internecie np.
http://pl.wikiquote.org/wiki/Kazimierz_Górski
Cele konkursu:
Kultywowanie wiedzy o Patronie - Kazimierzu Górskim z uwzględnieniem wartości, jakimi się kierował w życiu oraz jego wybitnych osiągnięć.
Integracja środowiska szkolnego.
2.Konkurs na gazetkę klasową: Od orłów Górskiego do orłów Nawałki"
Regulamin konkursu:
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów gimnazjum.
Każda klasa wykonuje jedną gazetkę.
Obowiązuje dowolnie wybrana technika.
Praca musi być zgodna z tematem konkursu.
Termin wykonania gazetki 18.05.18r.( komisja ocenia gazetkę w godz. 12-13),
musi być ona umieszczona w widocznym miejscu, w sali przydzielonej danej klasie.
Komisja będzie przyznawała punkty za: zgodność z tematem, estetykę, pomysłowość i kreatywność.
Punkty uzyskane przez drużynę liczą się do klasyfikacji ogólnej.
Nagrodą za najlepsze gazetki klasowe będą słodycze i dyplomy.
Cele konkursu:
Popularyzacja sylwetki patrona naszej gimnazjum – Kazimierz Górskiego.
Pobudzenie inwencji twórczej, wyobraźni i fantazji młodego pokolenia za pomocą środków plastycznych.
Integracja zespołów klasowych.
3.Konkurs indywidualny ,,Sport w 3D"
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów gimnazjum.
Prace wykonują uczniowie indywidualnie.
Każda praca jest podpisana imieniem i nazwiskiem oraz podana jest klasa.
Liczba prac z klasy jest dowolna, wymagana jest minimum jedna praca z danej klasy.
Termin oddania prac - 21.05.18 r. (poniedziałek godzina 14.00) do I.Waydyk sala nr 212
Punkty uzyskane indywidualnie liczą się do klasyfikacji ogólnej.
Uczniowie otrzymują nagrody indywidualnie za miejsca od I do III.
Cele konkursu:
Popularyzacja sportu.
Umożliwienie młodzieży zaprezentowanie swojego talentu artystycznego.
Popularyzacja wśród młodzieży różnorodnych technik plastycznych.
W dniu 15.05.18r. na godzinie wychowawczej odbędzie się Turniej Piłki Nożnej dziewcząt. Zgłoszenia drużyn proszę dostarczyć do 11.05.18r. nauczycielom A.Wyrwińskiej i A.Łągiewczykowi.
Chłopcy zakończyli rozgrywki wcześniej. Finaliści za miejsca I-III otrzymają puchary. Punkty uzyskane przez klasę liczą się do klasyfikacji ogólnej, w której nagrodą jest Puchar Przechodni Dyrektora Szkoły Podstawowej.
Organizatorzy:
I.Waydyk, A.Wyrwińska, A.Łągiewczyk, R.WILK
Zebranie z Rodzicami uczniów zapisanych do oddziału przedszkolnego na rok szk. 2018/2019
Dyrektor Szkoły Zaprasza Rodziców, którzy zapisali swoje dzieci
do oddziału przedszkolnegona rok szkolny 2018/2019
na spotkanie do stołówki szkolnej w dniu 10.05.2018 r. na godzinę 16.00.
Obchody 227 rocznicy uchwalenia konstytucji 3 Maja i 100 rocznicy odzyskania niepodległości
26 kwietnia br. w Szkole Podstawowej w Widuchowej odbył się Przegląd Poezji Patriotycznej poświęcony obchodom 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 227 rocznicy uchwalenia konstytucji 3 Maja. 11 uczniów, którzy zostali wyłonieni w szkolnych konkursach recytatorskich profesjonalnie prezentowało wiersze patriotyczne, które opowiadały o dziejach narodu polskiego zapisanych na kartach historii, o czasach wojen, rozbiorów i walk niepodległościowych. Szkołę w Krzywinie reprezentowali: Lena Kopacz, Amelia Szefler, Hubert Jarząb, Marcelina Smolak i Aleksandra Lidwin. Szkołę w Widuchowej: Nathaniel Żaczek, Alicja Stachera, Gabriela Szejler, Wiktor Sacawa, Paulina Augustyniak i Klaudia Jaworska. Uroczystość uświetnili młodzi soliści z naszej szkoły: Lena Wilk, Zosia Frymer, Kacper Kabzński oraz uczniowie z klasy 3a SP.
Dziękujemy opiekunom artystycznym za zaangażowanie w przygotowanie młodych artystów, wykonawcom za dostarczenie wzruszających doznań i wrażeń. Organizatorzy
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor
Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.
Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie