Uczniowie naszego gimnazjum w dniach 13 – 18 września 2015r. brali udział w projekcie edukacyjnym, wspierającym rozwój uczniów wykazujących uzdolnienia przyrodnicze, a pochodzący ch z mniejszych miejscowości całej Polski. Zainteresowania przedmiotami przyrodniczymi musiały być poparte umiejętnościami obliczeniowymi.
Adrianna Skrzypska, Wojciech Bachłaj, Hubert Ksel i Wojciech Lidwin uczestniczyli w pięciodniowych warsztatach, składających się z: zajęć laboratoryjnych, ćwiczeń rachunkowych, zajęć psychologicznych, spotkań wieczornych z laureatami olimpiady chemicznej i medalistami olimpiad międzynarodowych, chemicznych gier dydaktycznych integrujących grupę. (Ada Skrzypska zajęła indywidualnie piąte miejsce w chemicznych grach edukacyjnych.)
Zajęcia odbywały się w salach Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, i trwały w godzinach 10.00 – 20.30, z przerwami na smaczne posiłki. Powroty do hotelu Ibis miały miejsce w godzinach 21.00 – 21.30. Pomimo zmęczenia i intensywnej pracy, uczniowie byli bardzo zadowoleni z odbywanych zajęć, chętnie w nich uczestniczyli, i gdyby nadarzyła się okazja, skwapliwie skorzystaliby ponownie z takiego wyjazdu. Zintegrowali się z gimnazjalistami z innych szkół, np. z Bogatyni, Krośniewic czy Kamienia Pomorskiego, nawiązały się przyjaźnie.
Podczas realizacji projektu nasi uczniowie rozwijali wiele umiejętności m. in.: rozwijania umiejętności praktycznych, umiejętności rozwiązywania problemów eksperymentalnych – planowania, przeprowadzania, prowadzenia obliczeń chemicznych, wyciągania wniosków. Ćwiczenia rachunkowe pozwoliły gimnazjalistom na doskonalenie umiejętności rozwiązywania problemów obliczeniowych chemii, a udział w warsztatach psychologicznych spowodowały zwiększenie ich kompetencji interpersonalnych, zwłaszcza w zakresie pracy w grupie, asertywności oraz radzenia sobie w sytuacjach trudnych czy konfliktowych. Spotkania z laureatami Olimpiady Chemicznej i medalistami Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej pozwoliły uczniom gimnazjum na uzyskanie informacji dotyczących sposobów efektywnego przygotowania się do zawodów, konkursów chemicznych oraz na poznanie perspektyw i możliwości, jakie otwierają się przed Olimpijczykami.
Pomimo napiętego grafiku zajęć, udało się również odbyć krótką wycieczkę po Warszawie. Uczniowie odbyli podróż tramwajem, metrem, SKW (Szybką Koleją Miejską). W godzinach wieczornych podziwiali panoramę Warszawy z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki, zwiedzili Starówkę, Plac Zamkowy, odbyli spacer Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem. Dopisała pogoda, więc spacer był wielką frajdą, i przyjemnie było wczuć się w szczególną atmosferę naszej stolicy.
Opiekunem grupy była nauczycielka chemii Alicja Stawowska, która nie tylko sprawowała opiekę wychowawczą nad uczniami, lecz również zgłębiała tajniki pracy z uczniem szczególnie uzdolnionym.
Projekt był finansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i realizowany w ramach „Programu pomocy wybitnie uzdolnionym uczniom”.
Galeria: Projekt edukacyjny „I Ty zostaniesz Olimpijczykiem”.