- Poraz pierwszy przystąpiliśmy do ogólnopolskiego projektu Tradycyjny Sad, który jest organizowany przez Bank Ochrony Środowiska BOŚ.Projekt ten polega na poznaniu sadowniczego dziedzictwa polskich ziem i restytucji starych odmian w formie szkolnego mini sadu składającego się z co najmniej 5 drzew sadzonych swobodnie na ogólnodostępnym terenie.Projekt zakłada zwiększenie zasobów genetycznych starych odmian drzew owocowych oraz zwiększenie różnorodności biologicznej na ziemiach polskich. W naszym przyszkolnym mini sadzie posiadamy już stare odmiany drzew owocowych, takich jak: jabłonie, grusze, śliwy, czereśnie i wiśnie. W obecnej edycji chcemy zawalczyć o grand na tradycyjne sadzonki jabłoni.Do edycji projektu przystąpiła nasza dziesięcioosobowa grupa pod opieką Pani Edyty Sztangierskiej - Masłoń. Zapraszamy do odwiedzenia głównej strony projektu: https://tradycyjnysad.pl/ gdzie można zdobyć więcej informacji na temat konkursu i sadownictwa.
„TRADYCYJNY SAD” jest ogólnopolskim konkursem grantowym, który ma na celu szerzenie wiedzy na temat starych odmian drzew owocowych.
Organizatorem Konkursu jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska.
Celem projektu jest szeroko pojęta edukacja – nie tylko na temat tradycyjnych odmian, ale również ekologicznego sposobu pielęgnacji drzew niepowodującej negatywnego wpływu na środowisko. Projekt ma za zadanie zwiększenie zasobów genetycznych starych odmian drzew owocowych.
Do nas, naszych koleżanek i kolegów, którym potrzebna jest wiedza na temat walorów smakowych i zdrowotnych owoców ze starych odmian drzew, sposobu ich uprawy i ochrony.
Konieczności przywrócenia drzewostanu odpornego na choroby, bez modyfikacji, aby móc w przyszłości sięgnąć po zdrowe owoce w własnej uprawy.
Oraz dla pokolenia naszych rodziców pamiętających smak i zapach owoców zerwanych prosto z drzew w ogrodach ich rodziców i dziadków. Zachęcenia do zakładania przydomowych sadów złożonych ze starych odmian drzew.