Uczniowie naszego gimnazjum w dniach 24 – 30 września 2017r. wzięli udział w projekcie edukacyjnym, wspierającym rozwój uczniów wykazujących uzdolnienia przyrodnicze, a pochodzących z mniejszych miejscowości całej Polski.
Zainteresowania przedmiotami przyrodniczymi musiały być poparte umiejętnościami obliczeniowymi.
Małgorzata Mlak, Michalina Urbanek, Tymon Cisowski i Tomasz Żygadło uczestniczyli w sześciodniowych warsztatach, składających się z: zajęć laboratoryjnych, ćwiczeń rachunkowych, zajęć psychologicznych, spotkań wieczornych z laureatami olimpiady chemicznej i medalistami olimpiad międzynarodowych, chemicznych gier dydaktycznych integrujących grupę.
Zajęcia odbywały się w salach Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, i trwały w godzinach 10.00 – 20.00, z przerwami na smaczne posiłki. Powroty do hotelu Ibis miały miejsce w godzinach 20.00 – 21.30. Pomimo zmęczenia i intensywnej pracy, uczniowie byli bardzo zadowoleni z odbywanych zajęć, chętnie w nich uczestniczyli, i gdyby nadarzyła się okazja, skwapliwie skorzystaliby ponownie z takiego wyjazdu. Zintegrowali się z gimnazjalistami z innych szkół, np. z Wrześni, Krośniewic czy Nadarzyna, nawiązały się przyjaźnie.
Podczas realizacji projektu nasi uczniowie rozwijali różnorodne umiejętności, np.: praktyczne, rozwiązywania problemów eksperymentalnych – planowania, przeprowadzania doświadczeń o obserwacji, prowadzenia obliczeń chemicznych, wyciągania wniosków. Ćwiczenia rachunkowe pozwoliły gimnazjalistom na doskonalenie umiejętności rozwiązywania problemów obliczeniowych chemii, a udział w warsztatach psychologicznych spowodował zwiększenie ich kompetencji interpersonalnych, zwłaszcza w zakresie pracy w grupie, asertywności oraz radzenia sobie w sytuacjach trudnych czy konfliktowych.
Zakres wiedzy chemicznej wykraczał poza materiał obowiązujący w gimnazjum. Większość omawianych problemów obejmowała treści licealne na poziomie rozszerzonym oraz na poziomie akademickim.
Spotkania z laureatami Olimpiady Chemicznej i medalistami Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej dostarczyły uczniom gimnazjum informacji dotyczących sposobów efektywnego przygotowania się do zawodów, konkursów chemicznych oraz na poznanie perspektyw i możliwości, jakie otwierają się przed Olimpijczykami.
Pomimo napiętego grafiku zajęć, udało się również odbyć krótką wycieczkę po Warszawie.
W godzinach wieczornych, z terenu wokół Stadionu Narodowego, gimnazjaliści podziwiali panoramę lewobrzeżnej Warszawy, zwiedzili Starówkę, Plac Zamkowy, odbyli spacer Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem. Jednym z ważnych punktów było zwiedzanie Muzeum Marii Skłodowskiej - Curie, dwukrotnej noblistki z zakresu fizyki i chemii. W Multimedialnym Parku Fontann podziwiali pokaz dynamicznej wizualizacji oraz wodnej choreografii ze wspaniale dobraną muzyką.
Uczniowie, oprócz wędrówki pieszej, odbyli podróż tramwajem i metrem. Dopisała pogoda, więc spacer był wielką frajdą, i przyjemnie było wczuć się w szczególną atmosferę naszej stolicy.
Projekt odbywał się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Chemicznego, był współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i realizowany w ramach „Programu pomocy wybitnie uzdolnionym uczniom”. W sobotę, 30 września br., w podsumowaniu warsztatów chemicznych uczestniczył Maciej Kopeć, Podsekretarz Stanu w MEN.
Opiekun grupy: mgr inż. Alicja Stawowska
G A L E R I A