W bieżącym roku szkolnym realizowaliśmy Program Upowszechniania Czytelnictwa. W związku z tym przeprowadziliśmy wiele działań edukacyjnych mających na celu m. in. zachęcanie uczniów do czytania książek.
Były to:
1. Konkurs plastyczny: ilustracja do fragmentu „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza. (dla klas 1-3)
2. Literackie przerwy międzylekcyjne. Raz w tygodniu, w piątek, w sali 301, od 8:00 do 8:15 uczniowie klasy 4b i 6a czytali pod opieką p. B. Sołtysiak literaturę dziecięcą. Słuchaczami byli uczniowie nauczania początkowego. Przeczytano utwory H. CH. Andersena oraz E. Szelburg-Zarembiny.
3. Kącik czytelniczy. Na 1. piętrze szkoły działał kącik czytelniczy. Można było tam poczytać czasopisma dziecięce i młodzieżowe oraz broszury dotyczące bezpieczeństwa uczniów. Opiekę nad tym kącikiem sprawowała p. Marta Rosińska
4. Lekcje biblioteczne.
5. Narodowe czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Społeczność szkolna wzięła udział w ogólnopolskiej akcji promowanej przez prezydenta Polski - Andrzeja Dudę - pt.: "Narodowe Czytanie". Wtedy uczniowie słuchali wzorcowego czytania wójta Widuchowej - pani Anny Kusy-Kłos, sekretarza gminy - pana Andrzeja Stachury, rodzica - pani Jolanty Knap oraz nauczycieli – p. Mariusza Baszaka i p. Daniela Zwolińskiego. Za udział w tej akcji otrzymaliśmy podziękowania z kancelarii prezydenta oraz książkę H. Sienkiewicza „Quo vadis”.
6. Bookcrossing. Od października 2016 r. działa w naszej szkole Bookcrossing. Na 1. piętrze znajduje się regał z książkami. Jest tam literatura dziecięca i młodzieżowa. Uczniowie czytają te książki i odkładają na miejsce, a czasami przynoszą inne.
7. Godzina wychowawcza z literaturą. Co najmniej raz w semestrze na godzinach wychowawczych lub lekcjach języka polskiego uczniowie prezentowali i recenzowali książki przeczytane przez siebie.
8. Szkolny konkurs czytania ze zrozumieniem.
9. Słuchowisko - powieść "Metro 2033" Dmitrija Głuchowskiego.
10. Gazetka szkolna Qurniq. Projekt gimnazjalny. Uczniowie pod opieką p. Anny Kuchcik wydali dwa numery gazety.
11. Na deskach szkolnego teatru. P. Eliza Jaroszyńska w ramach zajęć artystycznych przygotowała z uczniami dwa przedstawienia z okazji Święta Niepodległości Polski. Jedno przeznaczone było dla uczniów, drugie dla mieszkańców i władz gminy. Uczniowie przygotowali też fragment apelu: ”W literackiej Europie”.
12. Konkurs na prezentację multimedialną: „Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza”.
Podsumowania w/w działań edukacyjnych dokonaliśmy w czerwcu na uroczystym apelu pt. „W literackiej Europie”.